Конспект єдиного уроку
Тема:
Свої права ти добре знай, їх шануй і захищай!
Мета:Дати уявлення учням про права дитини; коротко ознайомити із основними
законами, що гарантують права; показати цінність прав людини та необхідність ї
дотримуватись; вчити поважати права особистості; сприяти формуванню правового
світогляду; формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх прав,
правову свідомість.
Розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації
і самовиховання. Виховувати громадську свідомість та повагу до законів України.
1. Організаційна частина.
У нас сьогодні урок незвичайний,
Урок-телепередача буде в нас.
Бо право вивчатиме кожна дитина.
Сідаймо за парти! Увага, клас!
Повідомлення
теми і мети уроку.
Доброго дня, шановні
телеглядачі. В ефірі телепередача «Свої права ти добре знай, їх шануй і
захищай!»
За нашою роботою слідкуватимуть режисери, які
оцінять нас.
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож передачу нашу переглядай
Права дитини чітко запам’ятай!
Кожна дитина від народження
повинна бути захищена. Потреба у такому особистому захисті дитини була
проголошена у Декларації, у Конвенції і Конституції України.
Докладніше про ці документи
ми зараз дізнаємось
1-ий
учень
Декларація – це просто
Оголошення всіх прав.
Є права й в дітей, звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
Книга прав дитини – це закон,
Вона називається Конвенція ООН.
Прогресивні країни світу її підписали,
Щоб права всі діти мали.
2-ий
учень
В нас людина кожна знає,
Чим займатись вона має.
Гарантує нам це право
Основний Закон держави.
Звуть закон цей в Україні –
Конституція країни.
Право
на життя та ім’я
- У статті 7 Закону України» Про охорону
дитинства» сказано: «Кожна дитина має право на життя, на власне ім’я і
отримання громадянства».
Тобто кожна дитина після
народження має бути зареєстрована в державному органі з одночасним визначенням її
походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. А на підтвердження
цього отримує свідоцтво про народження.
Ім’я має велике значення в
житті кожного з нас, воно супроводжує усіх, мов вірний друг. Це хочуть довести
вам другокласники, які пропонують«Пригоди
другокласників у краї Країні Казок"
Мультфільм «Пригоди другокласників у Країні Казок»
Сидів якось раз на уроці другий клас,
Про права ми говорили, і обов’язки ділили.
Перше право на життя – має він і ти і я!
Ще й ім’я з нас кожен має,
А що значить, добре знаєм!
Це почувши, Колобок запросив нас до Країни Казок.
Коли вів, попереджав у дорозі,
Що героїв цих казок життя у загрозі.
Бояться вони у ліску погуляти,
Бо хитра лисичка їх може злякати.
А вовчик чатує на козенят,
Та на веселих трьох поросят.
Червона Шапочка не йде до бабусі,
Бо каже: «Я вовка боюся!»
Не можна посягати на життя –
Воно одне в людини,
Тварини, пташки, дерева,
Метелика й дитини.
Почувши це, сказав нам вовк:
-
Я у
законах знаю толк!
Права дитини я читаю,
І більше звірів не чіпаю!
Уже заспокоїлися ми потому,
І вирішили повертатися додому.
Та , раптом, у квіточці рум’янку,
Побачили ми дівчинку Безім’янку.
-
Як звати
тебе?- запитало нас троє.
-
Без імені
живу давно я!
Ти маєш право на ім’я.
Його дають дитині,
І в кожного воно своє,
Найкраще і єдине.
А які імена у вас?
І що вони значать?
Розкажіть, другий клас!
Імена у нас давні – з різного народу-
Із Греції й Риму, із Заходу й Сходу.
Марія – бажана, Наталія – рідна,
Валерія – сильна, міцна, непохитна.
А Ольга й Олег – це значить «святі»,
Бо в нас імена князів Київської русі.
Володіє славою – Владислав,
Він прославитись намір мав.
Богові рівний Михайло у нас.
Ось такий наш клас!
Дякую, діти, за допомогу,
Я ще поміркую трохи,
Яке ім’я маю взяти,
Бо ж у світі їх так багато!
Усім допомогли, усім підказали,
Бо ж права дитини старанно вивчали!
Повернулись ми на урок,
І вирішили створити колаж українських казок.
Хай усі люди про це пам’ятають,
Що право на життя та ім’я вони мають!
Право
на любов і піклування батьків
-
Ім’я замінити можна, але не можна замінити людей, які
дали тобі життя. Хто це? Правильно, це ваші батьки. Вони, мов садівники. Кожна
дитина - немов маленька квіточка. Як садівник плекає кожну квіточку, так ваші
батьки та рідні піклуються про вас, щоб росли ви дужими та розумними громадянами,
гідними імені людини. Про це нам говорить право на любов та піклування. Але ж
не всі діти проживають в ось таких сім’ях. Наша
група досліджувала життя дітей в Україні. Ось послухайте такі статистичні дані:





Квіточка Самотності
У світі є сиріточки,
Хоч тата й маму мають.
Самотні й любі діточки
Батьків своїх не знають.
Багато з цих дітей мешкають в дитячих будинках
та отримують ласку, опіку, тепло від вихователя, яка намагається замінити їм
маму та інших близьких людей. Зверніть увагу на квіточки та порівняйте, скільки
отримує тепла та любові дитина, яка виховується в сім’ї ось ці діти. Тож
цінуймо тим, що ми маємо.
Право
на особистість
Ти знаєш, що ти - людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
У своєму вірші Василь
Симоненко говорить про неповторність кожної людини. Кожен із вас – особистість,
і саме такої людини, як ви , немає на землі і не може бути. Ви говорите
по-різному, по-різному думаєте і висловлюєтеся, проявляєте себе у різних сферах
діяльності. А, оскільки, зараз провідною для вас є навчальна діяльність, саме
тому учні 2-го класу створили «Книгу рекордів нашого класу», в якій кожен учень
представлений, як особистість.
Отож вашій увазі пропонується
рубрика»Наші рекорди».
Право
на освіту та інформацію
Діти мають право на безкоштовну освіту. Держава зобов’язана забезпечити доступність вищої освіти для всіх на
підставі здібностей. Здобути освіту – все рівно, що піднятися на гору. Про те,
як дитина здобуває освіту, ви почуєте у рубриці «Ми все зуміємо разом із
піснею». Кожну наступну ланку освіти діти зобразили у вигляді зупинки.
На гору Знань (це знає кожен)
Нелегко йти – та нам не відступать.
А все здолати допоможе
Бажання всіх: «Все хочу знать!»
Батьківську
школу дитя проходить,
Коло народжується та помаленьку ходить.
Батьки (як нам відомо) на цій Землі
Найкращі вчителі.
А також на інформацію має
людина право. Адже, як можна здобути освіту, не отримуючи потрібної інформації
з тих чи інших питань? А її можна отримати… Можливо, ви самі мені скажете
звідки? Молодці. А зараз поговоримо про те, що потрібно зробити, щоб якомога більше
засвоїлося інформації. Про це – у рубриці «Четверо воріт».
«Четверо воріт»
Сприймати інформацію дитина може через, так звані, «ворота».
Кажуть, коли я слухаю – забуваю, коли бачу – пам’ятаю, а коли я говорю і роблю – вмію.
Дуже добре сприймати інформацію, застосовуючи все раніше сказане.
«Ворота» слуху. Якщо ми слухаємо радіо чи магнітофонні записи і не робимо
ніяких заміток,то через деякий час пам’ятатимемо
тільки 10% із почутого. Тому, якщо використовувати лише «ворота» слуху,
більшість інформації не буде збережено.
«Ворота» зору. Дуже добре,
коли ми не тільки чуємо, але й бачимо – тоді запам’ятовується 60%інформації. Зважаючи на це, ми вирішили
не просто розповісти, а зобразити все те, що повідомляємо, щоб в даний момент в
усіх присутніх були відчинені і «ворота» слуху, і «ворота» зору.
«Ворота» мови. Коли дитина чує, бачить та говорить, то
вона запам’ятовує 70% інформації. Як же ми можемо
використати «ворота» мови? Наприклад,скажіть, будь ласка, щоб інформація запам’яталася на 70%, які «ворота» потрібно , щоб були
відкриті?
«Ворота» рук. Пам’ятайте, що 90% запам’ятовується з
того, що ми чуємо, бачимо, говоримо і робимо. Коли ми говоримо про «ворота»
рук, то це означає, що ми вміємо почуте застосувати в житті.
Отож,
нехай під час сьогоднішньої телепередачі у нас всіх будуть відчинені «ворота»
слуху, зору, мови та рук, щоб уся інформація була засвоєна на 100%!
Особлива турбота дітям-інвалідам
- Ми всі з’являємося на цей
світ різними. Одні діти дуже артистичні, другі – спортивні, треті не можуть
добре бачити або чути. Однак всі діти хочуть одного й того ж – вони хочуть подобатися,
бути прийнятими і мати друзів, бо дружба вчить нас, що ми всі багато в чому
схожі.
З великою увагою ми повинні
ставитись до дітей з особливими потребами, не допускати знущання над ними. Адже
діти-інваліди багато в чому можуть обійти здорових дітей, можуть стати
прикладом для наслідування. Як уже стали деякі відомі люди. Отже у нас рубрика
«Будь милосердним» в якій ви почуєте багато цікавого про відомих людей з
інвалідністю.
Право
на відпочинок
- Кожна дитина має право на відпочинок. Тож
пропоную його використати.
У
правах всі діти рівні
Фізкультхвилинка
Учитель
співає пісеньку, а діти виконують рухи.
Ми усі одна сім’я:
Він, вона, і ти, і я.
Усміхнись тому, хто зліва.
Усміхнись тому, хто справа.
Ми усі одна сім’я:
Він, вона, і ти, і я.
Обійми того, хто зліва.
Обійми того, хто справа.
Ти погладь того, хто зліва.
Ти погладь того, хто справа.
-Про яке із прав ми співали?
-
Право на розвиток талантів
В школі пишем і читаєм,
І малюєм, і співаєм,
Свій талант ми розвиваєм.
А все тому, що у
29статті Закону України «Про охорону дитинства» повідомляєьбся про те, що
освіта має бути спрямована на розвиток особистості, талантів. В нашому класі
всі діти щасливі, тому що кожен (як говорив Василь Сухомлинський) має свою
«співучу пір’їну». І не просто мають, а намагаються її не
згубити, не втратити. Отож до вашої уваги рубрика «Моя співуча пір’їна».
Право на повноцінне харчування
- Харчування – неодмінна умова нашого життя. Без їжі
людина не може жити. Правильне і здорове харчування оберігає людину від хвороб.
Про це ви дізнаєтесь у рубриці «Світ гурманів».
У сім’ї ми маєм право
На добре харчування.
Від того, що і як їмо,
Залежить і здоров’я і навчання.
І дуже корисно для нас вживати вітаміни,
Бо це впливає на здоров’я кожної дитини.
- Вітаємо вас у рубриці « Світ гурманів».
Сьогодні ми будемо готувати овочевий торт «Вітамінка».
- Торт цей незвичайний, і дуже корисний. До
його складу входитимуть овочі багаті на вітаміни A, B, C, D.
Вітаміни – добра справа,
Це доказує наука.
Харчування повноцінне
Для дитини незамінне.
Вітамінів як дадуть –
Діти всі умить ростуть,
А щоб в школі добре вчитись,
І у армії служити,
Та здоров’я добре мати,
Треба добре харчуватись.
- А щоб дізнатися, до
складу якого із поверхів входитимуть овочі, відгадайте загадки.
Загадки
І печуть мене, і
варять, і їдять мене і хвалять. (Картопля)
Сидить дівчина в
коморі, а коса її надворі. (Морква)
Любиш мене підсмажену
ти?
Спершу мій панцир
зніми золотий,
Потім поріж, взявши
ножик-сікач,-
Тільки від мене, будь
ласка, не плач! (Цибуля)
Ласують мною не
тільки зайці –
Гарні з листочків
хрустких голубці.
Ну а качан посічуть
на салат –
Кожен мені по-своєму
рад. (Капуста)
Дід мій – з далеких
країв мандрівник.
Хто з вас томатний не
пробував сік?
Здалеку сяю, немов
світлофор,
Сонцем налитий
ущерть… (Помідор)
Я на городі усім
голова,
А виростаю такий, що
– овва!
Пнеться казковий на
тин прудивус.
Хто я вгадали?
Звичайно,.. (Гарбуз)
Що то за голова, що
лиш зуби та борода? (Часник)
Без очей, без рук, а
лізе на дрюк. (Квасоля)
З поля зжинають,
У млині перетирають,
В печі гублять –
Клянуться, що
люблять. (Хліб)
Прислів’я
-
А ось
послухайте, як наш народ влучно сказав про харчування в прислів’ях:









Право на медичне обслуговування
Найбільше багатство, яке є в людини – це здоров’я.
10% здоров’я людини
Віддає статистика на медицину.
Це значить, якщо ти на щось захворів,
То можеш звернутися до лікарів.
Якщо ж погано стало нам,
Батьки заб’ють тривогу.
Для цього право є у нас
На медичну допомогу.
І лікарі, і
вчителі
Піклуються про діток,
Бо здоров’я всіх дітей найдорожче в світі.
Та крім цього всього
Людям в білих халатах
Тварини допомагають
Нас лікувати.
- А щоб дізнатися, які тварини лікують,
розгадайте кросворд.
1. Плавання та
спілкування із цими тваринами допомагає зняти
психічне напруження.
2. Їзду верхи на цій тварині застосовують
при порушеннях опорно-рухового апарата і багатьох інших захворюваннях.
3. Цей гавкаючий лікар привчає господаря до
розпорядку дня,
змушує більше бувати на свіжому повітрі, знімає
стрес. Його слина захищає від бактерій, загоює рани.
4. Цей лікар – чудовий психотерапевт і
…»муркотлива» грілка.
Ніхто не має права ображати
людину
- Здавна на землі люди цінували праведне життя – життя
чесне, щире, відкрите. Тому треба утримуватися від поганих вчинків, лихих
намірів. Бо, як голосить наступне право –«ніхто не повинен ображати людину».
Рольова гра
Автор. Двоє учнів на подвір’ї шкільному зустрілись.
Ось послухайте, шановні,
Що там приключилось.
Старшокласнику назустріч
Йшов
молодший учень.
Той схопив
його за ранець,
Давай його мучить.
Старшокласник. Швидко
свій знімай портфель,
Мій носити
мусиш,
А якщо не
понесеш,
Стусана
получиш.
Автор. Той у сльози.
Молодший учень. Відпусти!
Мені треба на урок.
Автор. А не може зрушити з місця ні на крок.
Старшокласник. А іще біжи в буфет,
Та біжи скоріше.
Купиш мені пиріжок,
Купиш два – ще ліпше!
Автор. Ось така розмова між ними случилась.
Не
підкажете мені,
Чим це
закінчилось?
Мозковий штурм
- Так чим це все скінчилось?
- Куди і до кого можна звертатися, якщо виникла
проблема порушення прав?
( До дорослих осіб, міліції,
директора, психолога, вчителя, батьків, громадсь-
ких організацій).
Дерево антонімів
-Відчуємо
себе чарівниками і спробуємо жорстокі слова перетворити на добрі.
Горе – радість,
Війна – мир,
Ворог – друг,
Ненависть – любов,
Скупість – щедрість,
Боягуз – сміливий,
Сльози – сміх,
Приниження – повага.
Право на працю
Не за глибокими морями, не за дрімучими
лісами, не в якомусь чужоземному царстві, а в нашій державі існує на працю
право. І хоча основна професія у вас на даний час – школяр, алея певно знаю, що
ви мрієте здобути у майбутньому якусь професію, стати фахівцем і своїй справі.
Мікрофон
-
Що б ви
хотіли попросити у Президента нашої країни, щоб дітям України стало краще жити?
-
Як звати
нашого діючого Президента?
-
Уявіть,
що у нас налагоджено супутниковий зв’язок із Президентом. Коротко, голосно скажіть
своє прохання у «мікрофон».
Підсумок уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар